Miłosierny Samarytanin roku 2007
Uroczystość odbyła się w klasztorze OO. Karmelitów "na Piasku". Szesnastowiecznymi utworami muzycznymi uświetnił ją Zespół Muzyki Dawnej "Beani Cracovienses" pod kierownictwem Pani Izabeli Kłapcińskiej.
Swoją obecnością zaszczycił nas także o. Carmelo Vitrugno, który przed laty wraz z o. Stanisławem Wysockim założył Wolontariat św. Eliasza w Rzymie.
Tak jak w ubiegłym roku wyróżnienia oraz statuetki "Miłosiernego Samarytanina roku 2007" wręczył kardynał Stanisław Dziwisz który zaznaczył, że Wolontariat św. Eliasza "pozytywnie prowokuje" poprzez podejmowane dzieła miłosierdzia.
W kategorii pierwszej - Pracownik służby zdrowia, dla którego pomoc cierpiącym jest powołaniem, a nie tylko wypełnianiem obowiązków -
statuetkę Miłosiernego Samarytanina otrzymała:
dr Agata Anna Mamak - lekarz rehabilitacji w Małopolskim Centrum Reumatologii i Rehabilitacji przy ul. Focha. Miła Pani doktor zawsze spokojnie rozmawia z chorym. Czas się nie liczy, najważniejszy jest pacjent i jego problemy. Nigdy nie odmawia pomocy.
Wyróżnienia otrzymali:
dr Bożena Gąsior - długoletni pracownik oddziału reumatologii w szpitalu im. J. Dietla w Krakowie. Chorzy, którymi się opiekuje tak się o niej wyrażają: "zawsze uczynna, miła i uśmiechnięta, troskliwa i pełna poświęcenia dla pacjentów, ma fantastyczne oraz indywidualne podejście do każdego z nich oraz prawdziwe powołanie w niesieniu ulgi chorym".
Pani Maria Tarnówka - pielęgniarka na oddziale I Kliniki Chirurgii. Według pacjentów Pani Maria to: "wspaniały człowiek, osoba sumienna, uczciwa, kochana, oddana całym sercem pacjentom, bezinteresowna, życzliwa i troskliwa. Jednym słowem - właściwy człowiek na właściwym miejscu".
W kategorii drugiej - Osoba nie należąca do żadnej organizacji charytatywnej, dla której motywem do czynienia miłosierdzia wobec potrzebujących jest przykazanie miłości -
statuetkę Miłosiernego Samarytanina otrzymał:
ks. Piotr Sadkiewicz - proboszcz parafii Leśna k. Żywca. Za największą wartość swej posługi uważa działalność na rzecz ratowania życia ludzkiego. Zapoczątkował w swojej parafii akcję oddawania krwi. Z jego inicjatywy parafianie zaczęli zapisywać się do Banku dawców szpiku (sam też był dawcą). Jest inicjatorem akcji podpisywania deklaracji na pośmiertne oddawanie narządów do przeszczepu. W trosce o zdrowie i życie parafian zakupił defibrylator.
Wyróżnienie otrzymał:
Romuald Mądrakiewicz "Mikołaj" - mieszkaniec Warszawy, który prowadzi indywidualna akcję "Duża paka dla głodnego dzieciaka". Produkty żywnościowe, odzież, zabawki zdobywa samodzielnie. Zbiera surowce wtórne a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży oraz swoje świadczenia emerytalne przeznacza na prowadzenie tej akcji. Mottem działań pana Mikołaja są słowa Prymasa Tysiąclecia: "Jesteśmy sobie ku pomocy".