Wolontariusze w Specjalistycznym Szpitalu im. J. Dietla w Krakowie

Najstarszą grupą powołaną przez Wolontariat św. Eliasza jest wolontariat w Szpitalu im. J. Dietla. Celem zespołu wolontariuszy jest towarzyszyć pacjentom w  trudnej szpitalnej rzeczywistości.

Wolontariusze odwiedzają osoby chore na każdym z oddziałów Szpitala. Pacjenci to często osoby starsze regularnie przebywające w szpitalu, z różnych części województwa małopolskiego, których nikt nie odwiedza lub odwiedziny, z różnych względów są sporadyczne.

Pomoc wolontariusza przybiera różne formy, w zależności od stanu zdrowia oraz potrzeb pacjentów. 
Wolontariusz pomaga: karmiąc, robiąc drobne zakupy, realizując recepty, pomagając w poruszaniu się na terenie szpitala, zwożąc do kaplicy szpitalnej, ale przede wszystkim rozmawiając, trzymając za rękę daje poczucie swej obecności i zainteresowania. 

W ramach działalności rekreacyjnej, wolontariusze wypełniają pacjentom czas wolny. Organizują koncerty, gry, przedstawienia, wyświetlają filmy, tworzą oprawę Mszy Świętej, prowadzą i uczestniczą z pacjentami w nabożeństwach. 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy Dnia Chorego wszyscy wolontariusze przygotowują dla chorych drobne, symboliczne upominki, które następnie są uroczyście wręczane. Uśmiech na twarzach pacjentów niezmiennie budzi wolontariacki orszak św. Mikołaja.

Praca wolontariusza w szpitalu nie należy do łatwych: 

wielu pacjentów, wiele trosk, dużo bólu, ale jeszcze więcej radości, życzliwości oraz poczucia, że …

tak niewiele potrzeba aby wywołać szczery uśmiech na twarzy chorego – wystarczy, że pojawisz się w drzwiach szpitalnej sali.