W Domu Seniora św. Eliasza

Jak zadbać o kondycję i sprawność bez męczących ćwiczeń?

W Domu Seniora św. Eliasza łączymy przyjemne z pożytecznym! 

Seniorzy uczestniczą w zajęciach tanecznych, które pozwalają im pracować nad sprawnością ruchową
przy dźwiękach walca wiedeńskiego

Terapia Tańcem to doskonały pomysł na poprawę koordynacji ruchowej.

W programie terapii tańcem była nauka podstawowych kroków, ale szybko okazało się, że wśród naszych Seniorów większość doskonale zna podstawowe kroki i ma wspaniałe poczucie rytmu!


Panie i Panowie są absolutnie zakochani w tych zajęciach! Zwłaszcza, że tematyka obejmuje zabawy taneczne w grupach i taniec w parach, przy którym mają najwięcej radości.  

Nasz Instruktor Tańca stawia przede wszystkim na dobrą zabawę i relaks, a nie na sztywne trzymanie się zasad, więc Seniorzy mają pełną dowolność i swobodę w interpretacji kroków.

Kochani, pomyślcie o takich zajęciach!

Taniec rozwija kreatywność i powoduje wzrost pewności siebie a to są dwie cechy, które warto wpierać w każdym wieku.

16 listopada 2022

Wygląda na to, że mamy pierwszy dzień zimy! 

Ale zanim spadł śnieg, nasi Seniorzy zdążyli zorganizować ostatniego w tym sezonie grilla! 

Było smacznie, zdrowo i wesoło. Wszyscy zaangażowali się w przygotowania, nawet Pan Czesław kroił cukinię! 

Gorącą atmosferę zapewniło nam popołudniowe słońce i grill master Witek. 

Przy stole wspominaliśmy piękne lato i złotą jesień, nasze wyjazdy w plener i grzybobrania. Nasze seniorki uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu. 

Zimą więcej czasu będziemy spędzać w salach Domu Seniora ale aktywności na pewno nie zabraknie.

Do naszego zespołu dołączył niedawno Mateusz, instruktor tańca. 

Kochani, oczekujcie relacji z zajęć tanecznych!

8 listopada 2022

To nie tylko świetna zabawa i wyjście poza tradycyjne kredki i pisaki lecz także narzędzie do pracy terapeutycznej. Malujący ćwiczy sprawność oraz precyzję ruchów i palców. 

Dobre dla dzieci, dobre dla Seniorów a także dla nas wszystkich - malowanie sznurkiem!

Nasze kreatywne terapeutki zaproponowały Seniorom takie oryginalne zajęcia. Pomimo początkowego zdziwienia wszyscy zaangażowali się w nie z entuzjazmem. 

Było przy tym dużo wspaniałej zabawy i powstały piękne, nietypowe obrazy. 
Sami zobaczcie!

9 października 2022

Nasze Seniorki będą żyły wiecznie! Bo jak mówią eksperci, nieustanne robienie nowych rzeczy utrzymuje mózg człowieka na wysokich obrotach i zapewnia długowieczność

Tym razem uczyły się decoupage’u. 

Cierpliwość, precyzja i wyobraźnia to absolutne minimum cech, którymi trzeba się wykazać podczas zdobienia czegokolwiek tą metodą. 

Na szczęście nasze Seniorki dały radę, pomimo że większość z nich zdobiła w ten sposób pierwszy raz w życiu, ponieważ oprócz wymienionych cech mają też
poczucie humoru i dystans do siebie

Warsztaty poprowadził znany artysta o.Stanisław Wysocki. Powstały piękne obrazki, które ozdobią ściany salonu Domu Seniora. Ta galeria prac powiększa się w szybkim tempie. A jeszcze szybciej rośnie duma z siebie u naszych Seniorek. Są niezwykłe.

9 września 2022

Nigdy nie jest zbyt późno żeby nauczyć się nowych rzeczy.

Nawet tak skomplikowanych jak obsługa komputera i korzystanie z Internetu.

W Domu Seniora św. Eliasza Seniorzy uczą się obsługi komputera od podstaw. Zaczynali od pisania na klawiaturze i nauki używania myszy komputerowej.

Przełomowym momentem było założenie przez Seniorki poczty e-mail i wysłanie pierwszej wiadomości do wnuków. Pani Krysia napisała do kuzynki w Stanach i dołączyła do wiadomości zdjęcia z pobytu w sanatorium.

Piotr nasz trener kompetencji cyfrowych, z ogromną cierpliwością tłumaczy i pokazuje tyle razy ile trzeba, tak aby każdy Senior nauczył się tego czego najbardziej potrzebuje.

Dzisiaj, po kilku miesiącach, Pani Zdzisia zrobiła pierwsze w życiu zakupy na Allegro a Pani Zosia sprawdziła dostępne terminy do specjalisty.

A to dopiero początek bo Seniorki się rozkręcają w cyfrowym świecie!

7 września 2022

Dzisiaj nasze Seniorki urządziły lawendowe żniwa!

Wiosną wokół Domu Seniora św. Eliasza Roksana i Mariola, zakładając ekologiczny ogródek, posiały lawendę. Nasz Dom skąpany jest w słońcu i panują tu warunki pogodowe prawie jak na południu Francji. Pewnie dlatego lawenda pięknie urosła i od kilku miesięcy zachwycała domowników i wszystkich naszych gości. 

Niestety jednak Łagiewniki nie znajdują się w basenie morza śródziemnego i nadchodzi jesień. Spodziewamy się zimnych poranków i deszczu. Dlatego nasze Seniorki postanowiły ocalić lawendę zanim przekwitnie.

Dzisiaj po obiedzie Panie ścięły całą lawendę jaka rosła w ogrodzie i zrobiły z niej cudowne lawendowe bukieciki.

Teraz w całym Domu Seniora pachnie jak w Prowansji. - mówi o. Stanisław

30 sierpnia 2022

W Domu Seniora św. Eliasza Seniorzy każdego dnia budują swoją dobrą kondycję. 

Jak to możliwe? 

Mają bardzo dobrego trenera! Nasz fizjoterapeuta Marcel każdego ranka motywuje Seniorów do aktywności. 

Seniorki nie mają innego wyjścia jak założyć wygodne ubranie oraz tenisówki i zaszczycić salę ćwiczeń swoją obecnością!

Fizjoterapeuta Marcel z każdym Seniorem przeprowadził szczegółowy wywiad, poznał dolegliwości, indywidualne możliwości i potrzeby.

Ćwiczenia, które proponuję są dostosowane do poziomu grupy i zaplanowane tak aby Seniorzy osiągneli najlepsze rezultaty - dobre samopoczucie, energię i sprawność. - mówi Marcel

Służą temu codzienne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, rozciąganie całego ciała oraz rozruszanie dawno nie używanych partii mięśni. 

Na początku było mi ciężko, mam wrażenie, że ostatni raz ćwiczyłam na lekcjach w-f w szkole średniej! Ledwo robiłam skłony i wszystko trzeszczało. Dziś wykonuję wszystkie ćwiczenia bez problemu. Jednak najważniejsze jest to, że znów wychodzę na moje 3 piętro bez zadyszki! - mówi Pani Janina.

W Domu Seniora św. Eliasza mamy wspaniale wyposażoną salę ćwiczeń. Dysponujemy urządzeniami jak w prawdziwej siłowni: rowerami treningowymi, orbitrekiem i bieżnią.

Profesjonalne maty służą do jogi na powietrzu i jako bezpieczna podłoga w sali. Mamy także kilkanaście zestawów piłek, rollerów i wałków do masażu.

Pod okiem naszego fizjoterapeuty Seniorki bezpiecznie ćwiczą tak aby nie dorobić się kontuzji. 

Ludzkie ciało ma ogromną zdolność do samoregulacji, moim zadaniem jest wskazać odpowiednią drogę do zdrowia. Zależy mi też na edukacji naszych Seniorów, tłumaczeniu zależności, jakie zachodzą w ich ciałach. Chcę uświadomić im, że ich sprawność na każdym etapie życia zależy od nich samych, mają na to ogromy wpływ i wiele rzeczy ciągle mogą zmienić na lepsze. - mówi Marcel

15 maja imieniny obchodzą Zofie.

W Domu Seniora św. Eliasza mamy aż dwie Panie o tym pięknym imieniu, dlatego impreza imieninowa była podwójna.

Świętowaliśmy na całego! Były okazałe bukiety wiosennych kwiatów.

Załoga Domu Seniora przygotowała  pyszny tort bezowy z truskawkami  a na odśpiewanie tradycyjnego "sto lat" przybył do nas sam Stefan Błaszczyński z Piwnicy św. Norberta.

Były oczywiście też spersonalizowane prezenty i toast za zdrowie naszych Drogich Seniorek, bo jak same twierdzą zdrowie jest najważniejsze.

Wszystkim Zosiom, naszym Podopiecznym, Wolontariuszkom i Obserwatorkom, składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe: Zdrowia, pomyślności i wiosny w sercu przez cały rok!

5 maja 2022

W Domu Seniora św. Eliasza, nasze Seniorki kolorują kolorowanki.

Zazwyczaj kolorowanie kojarzą się z dziećmi ale kolorowanki dla dorosłych to coś na co warto zwrócić uwagę! Są nie tylko przyjemne, ale mają na wszystkich bardzo pozytywny wpływ.

Kolorowanka dla dorosłych to świetny sposób na odstresowanie się szczególnie po bardzo ciężkim dniu pracy.

Nasze życie często przebiega w stresie. Codzienne obowiązki, dom, dzieci, praca, trudne decyzje i niespodziewane sytuacje wywołają w nas stres, który często jest powodem wielu chorób a na pewno złego samopoczucia. Dlatego powinniśmy podejmować działania, które nasz stres zniwelują. Jednym z nich jest właśnie kolorowanie!

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Kolorowanie malowanek to idealny wręcz sposób na relaksację i odpoczynek. Gdy kolorujemy, nasz umysł się wycisza a ciało uspokaja.

Kolorując uwalniamy w sobie artystyczną duszę! Jeśli ktoś z Was uważa, że wcale nie jest uzdolniony pod tym kątem to jest w błędzie! Każdy ma w sobie cząstkę artysty a kolorowanie pomaga nam się o tym przekonać.

Kolorowanie pobudza myślenie i uwalnia kreatywność w innych obszarach codziennego życia. Kolorując sprawiamy, że w naszej głowie rodzi się coraz więcej nowych pomysłów.

30 kwietnia 2022

W Domu Seniora św. Eliasza zapobiegamy wykluczeniu cyfrowemu. 

Nasze Seniorki niedawno rozpoczęły zaznajamianie się z obsługą komputera, korzystaniem z Internetu i uruchamianiem poczty elektronicznej.

Wszystkie Panie założyły już skrzynki email i wysłały pierwsze wiadomości do siebie na wzajem. Na początku było im ciężko zorientować się w systemie ale po kilku godzinach opanowały podstawowe opcje.

Szybko opanowałam pisanie na komputerze ponieważ ta klawiatura ma bardzo podobny układ to tego, który znam. Pracowałam na maszynie do pisania i wygląda na to, że nie wymyślono w tej kwestii nic innego! - mówi Pani Maria.

Zależy nam żeby nasze Seniorki mogły korzystać z możliwości jakie daje Internet: aby mogły kontaktować się ze swoimi bliskimi, którzy mieszkają daleko, aby mogły oddać swój głos w budżecie obywatelskim, oglądać transmisję Mszy św. lub załatwić sprawę w urzędzie.

W przeważającej ilości to my korzystamy z wiedzy i doświadczenia, którym dzielą się z nami nasi Seniorzy i przynajmniej w kwestii obsługi komputera możemy się im zrewanżować naszymi umiejętnościami.