W Domu Seniora

Kochani zachęcajcie swoich bliskich Seniorów do działań poprawiających sprawność manualną. Na naszych zajęciach z Seniorami to jest priorytetowe.

Nasz Dom Seniora działa dzięki dofinansowaniu, które mamy do sierpnia 2023. Czy będziemy dalej opiekować się samotnymi Seniorami zależy od Darczyńców - od Was. 

Zbliża się czas rozliczania z Urzędem Skarbowym - prosimy przekażcie 1,5% podatku na Wolontariat św. Eliasza 

KRS 0000178336 

Oprócz dobrej zabawy układanie koralików daje szereg korzyści jak np. rozwój umiejętności manualnych, cierpliwości, koncentracji co jest teraz bardzo w cenie dla osób w każdym wieku - dzieci dorosłych i seniorów bo jesteśmy permanentnie przebodźcowani i okropnie niecierpliwi. 

Koraliki do prasowania to fascynujące, twórcze zajęcie polegające na układaniu poszczególnych elementów na specjalnym szablonie. Można tworzyć wzory, jakie tylko podpowie wyobraźnia. 

Koraliki możecie kupić w sklepie z zabawkami albo w Ikea.

Wielobarwne koraliki układamy na podkładkach z wypustkami. Elementy można dowolnie zmieniać i przekładać, aż do chwili, gdy zdecydujemy się utrwalić swoją pracę. Wystarczy wtedy na koralikach położyć specjalny papier dołączony do każdego zestawu i zaprasować go gorącym żelazkiem.

Nasze Seniorki w ten sposób przygotowały breloczki, figurki i ozdoby na Wielkanoc w kształcie pisanek. Natrudziły się przy tej pracy, ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko. Jednak regularny wysiłek poprawiający sprawność manualną procentuje podczas wykonywania codziennych czynności. 

To miejsce jest realizacją marzenia wszystkich naszych wolontariuszy, którzy całymi latami odwiedzali w szpitalu i domach prywatnych samotnych Seniorów, którzy stracili poczucie sensu życia czuli się opuszczeni i nikomu nie potrzebni. 

Marzyliśmy o tym, żeby przynieść radość do ich życia i poczucie, że nie są sami. 

Czy nam się udało?

Spójrz na to!

Kolejny dzień w Domu Seniora i rozpromienione radością twarze naszych Podopiecznych.

Przekaż nam 1,5 % w rozliczeniu PIT a dzięki temu będziemy mogli opiekować się jeszcze większą ilością samotnych, starszych i ubogich osób, żeby nikt nie czuł się opuszczony i niepotrzebny.

Nasz KRS
0000178336

We wszystkich zajęciach artystycznych w naszym Domu chodzi przede wszystkim o poczucie zadowolenia z siebie, ekscytację z robienia nowych rzeczy, zwłaszcza takich, o których całe życie myśleli że "to trzeba być artystą" i oczywiście o zachowanie sprawności.

Efekty?

Filcowe laleczki stworzone przez Seniorki są zachwycające! 

To niesamowite, że osoby, które nigdy w życiu nie miały w rękach filcu tworzą takie dzieła już na drugich zajęciach z filcowania. 

Mariola Glinka „Filcowa Królowa” od lat tworzy unikalne dzieła sztuki z filcu - szale, sukienki i swetry a także dekoracje do domu i obrazy. 

Okazuje się, że dodatkowo potrafi też nauczyć każdego tej sztuki, tak aby każdy uczestnik jej warsztatów mógł być dumny ze swojej pracy.

Filcowe Laleczki mają zwiewne kolorowe suknie, długie, gęste włosy i misternie ułożone fryzury. Okrywają je eleganckie szale a ich szyje zdobią perły i korale. To prawdziwe damy! - mówi Pani Irenka

Nasze Seniorki włożyły bardzo dużo pracy żeby osiągnąć taki efekt końcowy. Zadbały o każdy szczegół, pomimo że ich dłonie nie są już tak sprawne jak kiedyś. 

Ale właśnie dzięki takim zajęciom,
regularnemu wykonywaniu precyzyjnych czynności utrzymują swoje dłonie w sprawności.

Kreatywny zespół Domu Seniora co chwilę proponuje Podopiecznym nowe doświadczenia. 

Tym razem filcowanie! 

Mariola Glinka jest artystką, która z wielką pasją oddaje się tworzeniu dzieł sztuki z filcu. Kardigany, suknie i szale to tylko cześć jej działalności. Tworzy także obrazy filcowe i elementy wystroju wnętrz.

Ku naszej radości przyjęła zaproszenie do przeprowadzenia warsztatów filcowania z Seniorkami.

Filcowanie jest niezwykle wdzięczną techniką rękodzielniczą, niewymagającą szczególnych predyspozycji. No może odrobiny cierpliwości! 

Seniorki uczyły się filcowania na sucho, które polega na formowaniu wełny czesankowej za pomocą specjalnej igły, którą nakłuwały wełnę, tworząc różnorodne kształty i wzory. 



Ta metoda jest łatwiejsza od filcowania na mokro i daje większą kontrolę nad kształtem i rozłożeniem kolorów i wzorów. 

Seniorki tworzyły proste ozdoby kwiaty i serca a także filcowe laleczki. 

Te zajęcia tak bardzo spodobały się Seniorkom, że na jednych się nie skończy. 

Kochani, jeśli tak dalej pójdzie to prawdopodobnie otworzymy sklep z rękodziełem artystycznym!

Ojciec Stanisław nie ustaje w artystycznych przedsięwzięciach.

Tym raziem tworzy konkurencję dla Wyspiańskiego i jego słynnych witraży z krakowskich kościołów. o. Stanisław prowadzi warsztaty witrażu.

Witraże naszych Seniorek tworzone są nico inną techniką niż te w kościołach bo przez malowanie na szkle. Ale sami zobaczcie jak pięknie im wyszły. Wyglądają zupełnie jak prawdziwe witraże!

Takie kreatywne zadania działają niezwykle stymulująco na mózg. Seniorki coraz bardziej lubią malować, chętnie przychodzą do pracowni już po śniadaniu.