Seniorzy na Święcie Rękawki

Wtorek po Wielkanocy to dzień, w którym w Krakowie odbywa się Tradycyjne Święto Rękawki. 
Seniorzy z Domu Seniora św. Eliasza i nasze Rodziny z Ukrainy wybrały się pod Kopiec Kraka by odbyć barwną i pełną przygód podróż w czasie do średniowiecza. 

Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji! Byli świadkami bitwy „Wiślanie kontra najeźdźcy” i pokazów walk średniowiecznych wojów. Wzięli udział we „wróżbach o pomyślność grodu Kraka", w warsztatach lepienia glinianych garnków a także degustowali tradycyjne średniowieczne potrawy. 

Rodziny z Ukrainy były zaskoczone widowiskiem natomiast nasi Seniorzy zupełnie nie. 

Biorę udział w Rękawce od dzieciństwa, wtedy przyprowadzali mnie tutaj rodzice. Potem przychodziłam ze swoją rodziną w końcu jak tradycja to tradycja! Muszę przyznać, że każdego roku jest coraz więcej atrakcji i coraz więcej osób - mówi Pani Jasia, nasza Seniorka 

Dzieci wzięły udział w grach i zabawach z dawnych czasów, strzelały z łuku, wspinały się na kopiec i bawiły ze zwierzętami gospodarskimi.  
Wszystkie te atrakcje zawdzięczamy Miastu Kraków, które postawiło słowiańską osadę u podnóża Kopca Kraka i zorganizowało jarmark historyczny.  

Kiedyś Święto Rękawki to był dzień odprawiania pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny. Dziś to przede wszystkim festyn z jarmarcznymi atrakcjami, rękodziełem i tradycyjnymi potrawami.  
Seniorzy i Rodziny z Ukrainy bawili się doskonale zwłaszcza, że spacerom między atrakcjami towarzyszyły koncerty muzyki średniowiecznej skandynawskiej i polskiej muzyki ludowej - mówi Natalia, terapeutka z Domu Seniora św. Eliasza

Na koniec w ramach „odżegnania się od pogańskich obrzędów” zwiedzili najmniejszy Kościół w Krakowie św. Benedykta, który dla zwiedzających otwierany jest tylko 2 razy w roku: 21 marca i w czasie święta Rękawki.

Kto nie był ten musi czekać rok!


Kochani, w naszej siedzibie w Łagiewnikach gościmy 25 osób z Ukrainy, matki z dziećmi, które uciekły przed wojną i próbują poukładać sobie życie w Krakowie ponieważ ich miasta zostały zniszczone i nie mają dokąd wrócić. 

Wspieramy ich jak możemy. Opłacamy przedszkole, szukamy im pracy, zapewniamy wyżywienie i opłacamy rachunki. Jeśli możecie pomóc prosimy o wpłaty na zrzutka.pl. Liczy się każda złotówka. 
Link do zrzutki na wsparcie dla Rodzin z Ukrainy


Dziękujemy z całego serca za Wasze wsparcie!