Kuracja jodem

Nasi Seniorzy wybrali się ostatnio na kurację jodem.

W Krakowie i okolicach mamy kilka takich miejsc, tym razem wybraliśmy Bagry.Tężnia przy zalewie Bagry została oddana do użytku bardzo niedawno, w 2021 roku.

Kochani, kto z Was już tam był? Jak wrażenia?

Tężnia jest całkiem duża, mierzy 5 metrów wysokości i mieści łącznie ok. 192 m2 tarniny.Tężnie to bardzo ciekawe budowle, pokryte są gałązkami tarniny, które posiadają lecznicze właściwości.

Gałązki te pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Powietrze bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży.

Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Nasi Seniorzy spędzili w okolicy tężni kilka godzin. Grali w karty i gry planszowe, czytali książki i łapali witaminę D. Jeśli jeszcze nie byliście na tej tężni to serdecznie polecamy!