Dzień Kobiet w Domu Seniora

W Domu Seniora Dzień Kobiet obchodziliśmy tradycyjnie. Na drzwiach wisiały plakaty rodem z PRLu, które powiesił osobiście o. Stanisław a nasze Panie zostały obdarowane rajstopami i goździkami.

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. A czy wiecie, dlaczego właśnie tego dnia? Historia tego święta jest tragiczna. W 1908 roku w Nowym Jorku właśnie 8 marca kobiety postanowiły zastrajkować. To było w czasach, kiedy kobiety były bez prawa głosu, pracowały w fabrykach od rana do nocy, w okropnych warunkach, za głodową stawkę.

Kobiety chciały „tylko” godziwych warunków pracy. Właściciel fabryki, obawiając się skandalu, zamknął je w niej. Wybuchł pożar i niestety zginęło w nim 126 kobiet. Dzień Kobiet miał upamiętniać ofiary walki o prawo do człowieczeństwa.

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po II Wojnie Światowej. Wtedy to Święto miało wydźwięk socjalistycznej propagandy a jego symbolem stały się goździki i rajstopy. W tamtych czasach rajstopy były towarem deficytowym i zdobycie ich było prawdziwym wyczynem. Jeśli w ogóle były w sklepie to żeby je kupić trzeba było stać godzinami w długich kolejkach.

Kto jeszcze pamięta te czasy? Nasze Seniorki na pewno! 

Dziś rajstopy można kupić w każdym centrum handlowy a nawet w osiedlowych sklepikach. Od wyboru do koloru! Dlatego
jedyną trudnością dla naszych Panów było wybranie odpowiednego wzoru i rozmiaru. Jakoś sobie z tym poradzili bo obdarowane Panie nie składały reklamacji.

Dzień Mężczyzny 

Kochani a czy Wy obchodzicie Dzień Mężczyzny? My mamy wrażenie, że to coraz bardziej popularne święto i sami chętnie przystąpiliśmy do świętowania. 

Bo w zasadzie każdy powód do świętowania jest dobry. Do tego żeby sprawić komuś radość, podarować prezent i zaśpiewać 100 lat.

Nasi Panowie byli miło zaskoczeni. Nawet o. Stanisław nie kręcił nosem, że przecież kiedyś to nie było takiego święta tylko od rana rozglądał się za prezentem.

A w prezencie była kawa ze znanej krakowskiej palarni kawy i Kinder niespodzianka dla żartu. Jednak żarty się szybko skończyły bo kawa jak kawa ale zabawki z kinder niespodzianki spotkały się dużym zainteresowaniem. Panowie od razu przystąpili do składania. 

Jednak w każdym mężczyźnie drzemie chłopiec. 

Wszystkim naszym obserwatorom składamy serdeczne życzenia w dniu ich święta. 

Dbajcie o zdrowie, spełniajcie swoje marzenia i otaczajcie się samymi pozytywnymi osobami. 

Wszystko w waszych rękach!