Biała Sobota dla uchodźców

Prawie 500 kg jabłek rozdaliśmy dzisiaj w ramach Białej Soboty dla uchodźców ukraińskich pod byłym centrum handlowym Plaza. 

Przebywający w Krakowie Ukraińcy mogli dziś skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji lekarzy specjalistów.
Udzielono prawie 200 porad języku ukraińskim a 3 dzieci skierowano pilnie do szpitala. 

W przeprowadzeniu Białej Soboty wsparliśmy
Fundację Zdrowia Publicznego UJ, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie i Stowarzyszenie im. Inspektora Marka Woźniczki, którzy byli pomysłodawcami i organizatorami tej akcji, w odpowiedzi na potrzeby społeczności ukraińskiej, która przebywa w naszym mieście. 


Chodziło przede wszystkim o to aby w ojczystym języku otrzymali praktyczne porady i informacje gdzie mogą zgłosić się po leczenie, rehabilitację czy diagnostykę obrazową - mówi Marcin Mikos, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego UJ.
Rozdaliśmy w 6h prawie 500 kg jabłek, które dostaliśmy od Darczyńców specjalnie na tą okazję oraz kilkaset ziołowych preparatów na ból gardła, stres i osłabioną odporność, które przekazał nam Bonimed z Żywca. - mówi o. Stanisław Wysocki, prezes Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza. 

Zarówno owoce jak i lekarstwa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników akcji. Mieliśmy ich tak dużo, że nie brakło dla nikogo! Jabłka rozdawaliśmy nawet wśród osób korzystających z Szafy Dobra w dawnym centrum handlowym Plaza. Jeśli macie ubrania do oddania to Szafa Dobra cały czas przyjmuje rzeczy i wydaje na bieżąco uchodźcom w potrzebie.

Na tej akcji nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, które dzięki obecności strażaków - ratowników z
Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, miały okazję nauczyć się techniki pierwszej pomocy.